Az interjú alább hallgatható meg.
Az interjú alább hallgatható meg.
Rózsa Dezső Dr. Fodor Mariannal a Debreceni Szemklinika tanszékvezető egyetemi docensével készített interjút a génterápia lehetőségeiről a degeneratio pigmentosa retinae felhíváshoz kapcsolódva.
A „Tapintható Univerzum” kiállítás és a rajz- és művészeti pályázat a Szabadhajdú Nonprofit Kft. és Hajdúsági Csillagászati Egyesület szervezésében valósult meg. A tárlatot a Bakonyi Csillagászati Egyesület álmodta meg és hozta el Hajdúböszörménybe. A hallható és tapintható interaktív program célja, hogy általa a vakok és gyengénlátók illetve az ép látók számára is elérhetővé tegyék az univerzum csodáit.
A modellek segítségével a Bakonyi Csillagászati Egyesület tagjai nagy odaadással és szakértelemmel részletesen bemutatták saját bolygórendszerünket, a - Naprendszert. A kiállítás összesen 77 3D nyomtatással előállított makettből áll, ami 46 égitestet mutat be azok érdekes felszínformáival együtt (nagyobb kráterek, vulkánok, kanyonok) Braille írással is ellátva. A nyomtatott elemek mellé további 9 egyedileg készített, kézzel formázott modell is került.
Az összesen 86 modell mellett három darab valódi meteoritot (közöttük a legnagyobb 3,5 kg.-os és egy becsapódások során képződő úgynevezett – tektitet) - is megtapogathattak az idelátogatók. A makettekhez tartozó hanganyagok maximális élvezéséhez NFC vagy QR-kód olvasására alkalmas okos telefont is használhattak az érdeklődők.
A program érdekessége, hogy látók és látássérültek egyformán élvezhették az itt kiállított anyagot.
A „Tapintható Univerzum” kiállítás szeptember 10. - én, 9 órától volt megtekinthető a hajdúböszörményi Sillye Gábor Művelődési Központban egy rajz és művészeti kiállítással egybekötve, amit a gyermekek körében hirdettek meg. -Vajon, ők hogyan „látják” (előzetes ismereteik alapján), illetve hogyan képzelik el az UNIVERZUMOT…-
Az egész napos program során, a város főterén elültették az első magyar űrhajós, - Farkas Bertalan emlékfáját, - mely eseményen a dandártábornok személyesen vett részt Dr. Tiba István, országgyűlési képviselővel.
Ezt megelőzően a rajzpályázat kiállításának ifjú nyerteseit is ő üdvözölhette személyesen, majd dedikálta „ A csillagok útján” című könyvét.
Nagy megtiszteltetés volt ez a városnak és az idelátogatóknak, hisz nem mindennapi élményekben részesülhettek. Köszönet a szervezőknek, támogatóknak és a lebonyolítóknak, hisz talán a világon egyedül álló interaktív kiállítási anyagot hozott el a Bakonyi Csillagászati Egyesület, ami igazán a látó és látássérült emberek számára is tapintható, kézzel fogható.
Karcagi Márta / művelődésszervező