A 2019-es év utolsó negyedében több különböző programban vettek részt irodánk dolgozói.
Az Egyenlő Esély Egyesület felkérésére novemberben Derecskén tartottunk egy láthatatlan vacsorát. A rendezvényen az önkormányzat dolgozói és helyi vállalkozók voltak jelen és aktív részvevői lehettek ennek az egyedi szemléletformáló előadásnak, amelynek a végén a pozitív visszajelzések igazolták, hogy igen emlékezetes és szívhez szóló különleges alkalom volt a jelenlevők számára.
Novemberben és decemberben számos alkalommal tartottak érzékenyítő programokat az Ifjúsági Iroda dolgozói. A társadalmi szemléletformálás és a felelősségvállalásra buzdítás kiemelt feladatunk, és örömmel fogadunk minden felkérést, amellyel kapcsolatot teremthetünk az ép társadalom tagjaival, különösen a tizenéves korosztállyal. A tavalyi év végén több alkalommal is lehetőségünk nyílt közvetlen kommunikációra a megyében élő fiatalokkal.
A Szent Bazil Görögkatolikus Középiskola felkérésére részt vettünk az iskola pályaorientációs napján. A diákok betekintést nyerhettek a szociális területen dolgozók munkájába, illetve megismerkedhettek azokkal a személyes tulajdonságokkal és készségekkel, amelyekre a gyakorlati életben szükség lehet, amennyiben a segítő szakmát választják. A diákok egy része segítő területen tanult, viszont a többiek is nyitottan hallgatták az előadásokat, hiszen a mindennapi életben egyre gyakrabban találkoznak a fogyatékosság témájával, fogyatékossággal élő emberekkel. Az alapítványunk három dolgozója tartott személyes tapasztalatokon alapuló interaktív előadást a fiataloknak, melyben elmesélték a segítő pálya irányába vezető életútjukat, és azokat az eseményeket, melyek e terület irányába terelték őket. A diákok figyelmét leginkább az ragadta meg, hogy mindannyian megosztottuk velük életünk azon kihívásait vagy akár mélypontjait, melyeken felülkerekedve elindultunk az önmagunk és egymás segítésének útján. Külön öröm volt számunkra, hogy több fiataltól hetekkel később is kaptunk visszajelzést, hogy mekkora hatással volt rájuk az előadás.
Szintén a Szent Bazil Görögkatolikus Középiskolában rendezték meg a Méltóság Napját, melyen az Ifjúság Iroda minden dolgozója aktívan részt vett. A diákok a megszokott szemléletformáló, elméleti előadások helyett gyakorlati szemléletű közös munkában vehettek részt. A csoportok felváltva járták végig a három tantermet, melyekben a fogyatékosságról, és a fogyatékossággal élő emberek mindennapjait megkönnyítő eszközökről halhattak információkat, valamint a gyakorlatban is kipróbálhatták a segédeszközöket. Így a helyes segítési technikákat és a fehérbotos közlekedést sajátíthatták el, megismerkedhettek a modern technika által nyújtott beszélő eszközökkel, valamint a képernyőfelolvasó szoftverrel, illetve olyan készségfejlesztő játékokat próbálhattak ki, amelyeket látásuk használata nélkül, szemtakaróval oldottak meg.
Hasonlóan interaktív feladatokkal készültünk a Lovarda Egyetemi Kulturális és Konferencia Központban megrendezett IKSZ Börzére. Az érettségizni kívánó diákoknak kötelező iskolai közösségi szolgálatot teljesíteniük, melyet szerteágazó területeken tölthetnek el. Az Ifi Iroda dolgozói abban a reményben vettek részt a rendezvényen, hogy minél több fiatal jelentkezik majd irodánkba közösségi szolgálatra. Érdeklődésből nem volt hiány, a legtöbben nyitottan álltak a fogyatékossághoz. Ugyanakkor, mint az várható is volt, sok fiatalt megijesztett a feladat, illetve elmondták, hogy bár nagy bennük az elfogadás, nem tudják magukat elképzelni egy ilyen komoly, elkötelezettséget igénylő területen.
Ezúton is köszönjük annak a sok embernek a megjelenést programjainkon. Találkozunk 2020-ban is!
Boros Lajos / a Ki-látó Ifjúsági Iroda vezetője