A Gábor József Kulturális Alapítvány, a Fehér Bot Alapítvány és a debreceni Méliusz Könyvtár Újkerti Fiókkönyvtára 2019. április 16-án rendezte meg a Költészet napja alkalmából „Regélő régió” vers, próza és mesemondó versenyét a Hajdú-Bihar, Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei sorstársak illetve a Dr. Kettesy Aladár Általános Iskola diákjai körében.
A költészet napját József Attila születésnapjára emlékezvén 1964 óta minden évben április hónapban ünnepeljük Magyarországon.
Ilyenkor könyvbemutatók, költőtalálkozók, irodalmi előadóestek, vetélkedők zajlanak országszerte. Diákok és felnőttek egyaránt nagy lelkesedéssel készültek a különböző rendezvényekre, könyvtárakban, művelődési házakban, múzeumokban, iskolákban egyaránt.
Már tízedik alaklommal rendeztünk mi is, vers, mese és prózamondó versenyt a Költészet Napja alkalmából, hogy a látássérültek maguk is megmutathassák szeretetüket az irodalmi alkotások iránt.
Ebben az évben Ady Endrére is emlékeztünk, hiszen 100 évvel ezelőtt hunyt el.
Emlékeztünk, nem csak József Attilára, Ady Endrére, hanem legfőképpen névadónkra, id. Gábor Józsefre is. Ő a XX. sz. egyik jeles irodalmár képviselője volt, a vakok és gyengénlátók irodalommal foglalkozó táborát erősítette, s hazánk első vak gyógypedagógusa is volt egyben.
Egy másik nagy személyiségre is emlékeztünk, mégpedig arra az emberre, aki a Gábor József Alapítványt is megálmodta és létrehozta fiával együtt, Dr. Szabó Miklósra, a Fehér Bot Alapítvány néhai elnökére.
Öt diák és hat felnőtt mutatkozott be a közel hatvanfős közönségnek, akik megtisztelték ezt a jeles rendezvényt érdeklődésükkel.
A zsűri tagjai (- Gergelyné Bruckner Enikő, a Beregszászi Pál Szakgimnázium és Szakközépiskola irodalom szakos tanára, - Nyúl Imre, a Beregszászi Pál Szakgimnázium és Szakközépiskola nyugalmazott pedagógusa, helytörténeti kutató és Papp József, Kós Károly, -Podmaniczky és Csokonai-díjas publicista a zsűri elnöke), mint minden alkalommal nehéz döntés előtt állt, amikor rangsorolnia, értékelni kellett az elhangzott mese, vers és prózai alkotásokat. A rendezvényt Rózsa Dezső, a Gábor József Kulturális Alapítvány kuratóriumának tagja vezette le.
A tisztelt zsűri a versmondások végén értékelte a gyermekeket és a felnőtteket. Így született meg a véső sorrend.
A gyermekek között két első helyezést osztott ki a zsűri.
Első helyezett lett: Bagdi Fruzsina, 4. évfolyamos diák (A sün… magyar népmesével) és Deák Dóra, 9. évfolyamos diák (Szép Ernő: Várjon…) című nagy sikerű versével.
Második helyezést ért el: Daróczi Odett, 4. évfolyamos tanuló (Móra Ferenc: A cinege cipője) című verssel. Harmadik helyezett lett: Berkó Erzsébet, 4. évfolyamos diák (Kányádi Sándor: Ha én zápor volnék…) című verssel, de szépen teljesített Mlincsek Kiara, 4. évfolyamos tanuló is.
Köszönet illeti a két felkészítő pedagógus Farkasné Zvelihár Bernadette, és Hákli Tímea áldozatos munkáját. A fotón a gyermekek és felkészítő pedagógusaik láthatóak…
A felnőttek közül első helyezést ért el: Geriné Jóna Ilona, (Bényei József: Zsolozsma töredék) című versével. Második lett: Donkó Jenő, (Csokonai Vitéz Gizella: A világosság urához) című verssel.
Harmadik helyezett lett: Lakó Sándor, (Szép Zoltán: a Vakvezetőhöz) című verssel.
Külön díjat kapott Szuromi Sándorné, (A magány…) című saját versével.
A felnőttek között szavalt még Szabó Piroska, aki (Ady Endre: Őrizem a szemed) című versét hozta el és Molnár Mária, (Rózsa Dezső: Barátaimnak) című versét adta elő.
Minden résztvevőnek gratulálunk teljesítményükhöz, hiszen gyermek és felnőtt látássérült sorstársak egyaránt megmutatták a költészet színes világát, sokszínűségét. Hangulatokat, érzéseket közvetítettek, méltóképpen adták át az általuk választott költeményekkel a versek, az irodalmi alkotások iránti szeretetüket.
Karcagi Márta / kuratóriumi tag