AKI-LÁTÓ Ifjúsági Iroda az Esélyegyenlőségértazt a célt tűzte ki maga elé, hogy információs pont szolgáltatása segítségével az akadályozott gyermekeket és fiatalokat (főként látássérülteket) érintő összes témakört felölelje, és a speciális igényeknek megfelelően minden területre kiterjedő, komplex szolgáltatást nyújtson, stabil és mobil formában egyaránt, illetve hogy szórakoztató és figyelemfelhívó programjaink segítségével közös gondolkodásra bíztassunk: hogyan és miként tud bárki segíteni a látássérült és más fogyatékos személyeknek, s így hatékonyan részt venni az esélyegyenlőség valódi megteremtésében. A fogyatékossággal küzdő gyermekek és fiatalok számos szempontból akadályozottak, legyen szó társas kapcsolataikról, családi életre való felkészülésükről, iskolai előmenetelükről, pályaválasztásukról vagy munkaerő-piacra történő belépésükről. Célunk, hogy irodánk továbbra is szoros kapcsolatot ápoljon a hátrányos helyzetű illetve akadályozott fiatalokkal.
A Fehér Bot Alapítvány Ifjúsági Irodája 2009. március 1-jén az alapítvány új tagintézményeként jött létreKi-Látó Ifjúsági Iroda az Esélyegyenlőségértnéven. Terveink megvalósításához az Új Magyarország Fejlesztési Terv 5.2.5-08/1 Társadalmi Operatív Programja szolgáltatta a pénzügyi alapot, melynek keretében 19 917 100 Forintot nyertünk el. A projekt az Európai Unió támogatásával, az Európai Szociális Alap társfinanszírozásával valósult meg. A program 2010 augusztusában lezárult, ám az iroda ezt követően is folytatja korábbi tevékenységét kisebb-nagyobb változásokkal.
Az NTP-FTP-14-0009 azonosítójúVezet a Ritmusnevű projektet a 2015. április 01. – 2015. június 30. időszakban sikeresen megvalósítottuk és lezártuk. A projekttel kapcsolatos részletes záró szakmai beszámolót az alábbi hivatkozásra kattintva tekintheti meg:
Záró szakmai beszámoló
A program a Nemzeti Tehetség Program, az Emberi Erőforrások Minisztériuma, az Oktatáskutató és Fejlesztő Intézet és az Emberi Erőforrások Támogatáskezelő támogatásával valósult meg.
A Sport Mindenkié! - beszámoló
KÖSZ 15-071
A Fehér Bot Alapítvány Ifjúsági Irodája 2016 március 01. és 2016. november 30. között valósult meg A Sport Mindenkié! című projektet.
A projekt célja a Hajdú-Bihar megyében élő fogyatékos fiatalok aktív sport és szabadidős tevékenységeinek elősegítése közösségi szolgálatot végző fiatalok által.
A projekt összköltségvetése a pályázati támogatás során elnyert 100 000 Ft.
A kezdetekben a fő feladat a közösségi szolgálatot végző diákok felkészítése volt. Az első érzékenyítés márciusban valósult meg a diákok oktatási intézményében. A tervezetteknek megfelelően. Majd egy első kiscsoportos - csak az 5 önkéntes diák részvételével történő - találkozás révén beszélgettünk a fogyatékkal élőkről, aktivitási lehetőségeikről, s arról, Ők hogyan tudnak ebben segíteni. Bemutattunk nekik parasportolási lehetőségeket, valamint olyan sportokat, melyeket sérültséggel is lehet végezniük. Bemutattunk számukra ismert fogyatékkal élő sportolókat, valamint helyi nagy sikereket elérő személyeket is közülük.
A projekt tényleges tevékenység szakaszában a diákok egy közös csoport segítségével vehették fel a kapcsolatot az ügyfelekkel. Valamint a közösségi portálon való chatelési lehetőségek mellett telefonon és mailben is tudtak kommunikálni. Az Iroda munkatársai abban segítették elő a közösségi szolgálati tevékenységet, a folyamatos kapcsolattartás, és reflexiók mellett, hogy kérésre alkalmakat szerveztünk, ahol közösen mehettek végbe a tevékenységek. Így a diákok véleménye szerint bátrabban jelentkeznek a fogyatékkal élő fiatalok, mivel az Iroda munkatárasait már évek óta ismerik, jobban megbíznak bennünk. Valamint Ők is több fiatallal vehették így fel a kapcsolatot egyszerre. Így a tervezett tevékenységekhez közös találkozókat is szerveztünk, ahol egyszerre lehetett tandemezni, sétálni vagy akár futni is a diákokkal. Így a program változatosabbá vált számukra. Emellett sokan választották a kettesben történő tevékenységmegvalósítást is. A visszajelzések alapján mind az ügyfelek, mind a diákoknak jól esett közelebbről, személyes keretek között új embereket megismerni, s közben együtt aktívan kikapcsolódni. Az úszóprogramot 2 hónapos blokkban folytattuk le augusztus illetve szeptember folyamán. A Tisza István Kollégium uszodájának tulajdonosa nagyon rugalmasan állt a projektünk megfelelő megvalósításához, így olyan időpontokat kalkuláltunk ki közösen, mely során kevesen voltak a medencében, így a fogyatékkal élő fiatalok önfeledtebben, bátrabban mertek úszni. A tevékenységekhez egyéb eszközöket is kaptunk, mint például labda, amivel a közösségi szolgálatot végző diákok és a fiatalok szórakoztató csapatjátékokat játszhattak.
Ami nagy változás volt a projektünket illetően, hogy a Sportnap rendezvény időpontját áthelyeztük októberre. Ennek az volt az oka, hogy októberben ünnepeltük a Fehér Bot Alapítvány 20. születésnapját. S a Sportnap a Születésnapi Rendezvényhét nyitó napja volt. Így a program nagyszámú elérést ért el. Országos szinten terjesztettük, s így a részvételi szám is kiemelkedő volt, majd 100 fiatal vett részt és sportolt együtt fogyatékkal élő fiataljainkkal. A Sportnap és a Kiállítás megnyitó rendezvények alkalmával is kifogástalan volt az önkéntes diákok segítőkészsége. A fogyatékkal élő fiatalokat kísérték, segítették, informálták őket.
A folyamatos visszajelzések mellett a diákokkal az utolsó reflexiós alkalmon a projektben résztvevő fogyatékkal élő fiatalokkal és a diákok osztályfőnökével együtt értékeltük a programot.
A projekt folyamán mindösszesen 155 közösségi szolgálati óra valósult meg.
Projektünk az Oktatáskutató és Fejlesztő Intézet, a MOL, és az Új Európa Alapítvány támogatásával valósult meg a KÖSZ! Program 2015 keretében.
A Sport Mindenkié!KÖSZ15-071